Termín plíseň je nevědecké označení pro skupinu mikroskopických vláknitých hub, které pokrývají povrch substrátu (materiál, na němž rostou). Patří do skupiny hub, nejsou to rostliny ani živočichové. Jejich nejlepší podmínky pro život je určitá vlhkost substrátu a určitá vlhkost okolí.
Už několik let se zabýváme zjištěním příčiny tvorby plísní v různých domech, bytových jednotkách a také ve školách. Naším hlavním pomocným nástrojem jsou termokamery ale také různé měřidla vlhkosti a teploty. Nejvíce však čerpáme ze zkušeností, které jsme během několika let měření s termokamerou získali.
Na termosnímku jsou viditelná studená místa (14- 15°C), které mají nižší teplotu (modrá barva) než teplota okolí (21°C). Po celkovém vyhodnocení můžeme stanovit, že v pokoji se nedostává dostatečný topný výkon a zdivo „prochladuvává“ a stahuje na sebe vlhkost s následnou tvorbou plísní. Objekt nevykazuje konstrukční vadu ale je nevhodně nastavena regulace vytápění s větráním.
Na termosnímku ve spoje okenních výplní jsou opět viditelná poměrně chladná místa, která i na těchto materiálech jako je plast, jsou riziková při tvorbě plísní. Plísně se zde tvoří v případě zvýšené prašnosti v místnosti a nedostatečném úklidu v místech, kde se běžně neuklízí.